Opublikowany przez: monika.g 2019-04-25 16:12:49
Autor zdjęcia/źródło: nowe wytyczne WHO dla dzieci poniżej 5. roku życia @ pixabay.com
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała wytyczne dotyczące nie tylko czasu spędzanego przez dzieci przed ekranami tabletów, komputerów czy smartfonów, ale również aktywności fizycznej dzieci i niemowląt poniżej piątego roku życia. Zgodnie z tymi wytycznymi rodzice małych dzieci i niemowląt powinni zadbać o aktywność fizyczną maluchów, ograniczać im czas spędzany przed ekranami urządzeń elektronicznych oraz zapewnić stały rytm dnia bez zbędnego przebodźcowania, który będzie zapewniał dzieciom wystarczającą ilość dobrej jakości snu w ciągu nocy. Rodzice powinni więcej czasu spędzać z dziećmi na interaktywnej zabawie takiej jak czytanie, śpiewanie, opowiadanie historii.
Więcej aktywności fizycznej, mniej korzystania z urządzeń elektronicznych i dzięki temu lepszy sen wpłynie pozytywnie na zdrowie, zachowanie i ogólne samopoczucie małego dziecka.
Eksperci WHO przestrzegają szczególnie przed zbyt długim przebywaniem dzieci w wymuszonej pozycji siedzącej np. przypięte w fotelikach, wózkach czy krzesełkach do karmienia oraz przed ekranami urządzeń elektronicznych. Zbyt długie siedzenie w jednej pozycji sprzyja otyłości u dzieci, natomiast wpatrywanie się w ekran smartfonu, tabletu czy telewizora dodatkowo niekorzystnie wpływa na rozwój dziecka powodując zbyt intensywną stymulację zmysłów malucha.
Prowadzi to do przebodźcowania dziecka, agresji, napadów złości, braku koncentracji i niemożności skupienia uwagi. Zmiana trybu życia na bardziej aktywny fizycznie kształtuje w dziecku prawidłowe wzorce.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca dla dzieci w każdym wieku:
- spędzanie czasu w pozycji siedzącej przed ekranem telewizora, smartfona lub tabletu – im MNIEJ, tym lepiej;
- spędzanie czasu aktywnie na zabawie, bieganiu, na świeżym powietrzu – im WIĘCEJ, tym lepiej.
Nie powinny patrzeć w ekrany smartfonów, tabletów czy komputerów w ogóle. Maluchy powinny być aktywne fizycznie kilka razy dziennie, a ich aktywność powinna polegać na zabawach na podłodze. Dzieci, które jeszcze się nie przekręcają powinny leżeć na brzuszku ok. 30 minut dziennie (rozłożone w ciągu dnia). Nie powinny być przypinane w wózku, krzesełku, foteliku samochodowym czy bujaczku na dłużej niż godzinę dziennie.
Ważne jest też zadbanie o prawidłowy i dobrej jakości sen niemowląt oraz regularne kładzenie dziecka spać każdego dnia o tej samej porze. Dziecko w wieku 0-3 miesiące – powinno spać 14-17 godzin; w wieku 4-12 miesięcy - 12-16 godzin łącznie z drzemkami w ciągu dnia.
Roczne dziecko nadal nie powinno korzystać z urządzeń elektronicznych. Dziecko powyżej 2. roku życia może spędzić przed ekranem telewizora, smartfona lub tabletu najwyżej 1 godzinę dziennie. Im mniej, tym lepiej. Dziecko nadal nie powinno być również przypięte do fotelika, krzesełka czy wózka dłużej niż przez 1 godzinę dziennie.
Maluch powinien spędzać 3 godziny dziennie na różnego rodzaju aktywnościach fizycznych. Sen dziecka powinien trwać 11-14 godzin łącznie z drzemkami w ciągu dnia.
Nie powinny spędzać przed ekranem urządzenia elektronicznego dłużej 1 godziny dziennie. Malec nadal nie powinien być przypięty do wózka, fotelika czy krzesełka dłużej niż 1 godzinę dziennie. Dziecko powinno być aktywne fizycznie 3 godziny dziennie, z czego 1 godzina to wysiłek umiarkowany lub intensywny.
Dzieci w tym wieku powinny spać 10-13 godzin łącznie z jedną drzemką w ciągu dnia.
ZOBACZ TAKŻE:
Kindermarketing - o tym jak reklamy wpływają na dzieci>>
Twoje dziecko gra na komputerze? Trzymaj się tych zasad!>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.